Zajęcia zimowe w bibliotece w Rożniatach

zajecia-zimowe-w-bibliotece-w-rozniatach

Ferie zimowe w GBP w Rożniatach mamy już za sobą. Pomysły na wolny, zimowy czas zostały skrupulatnie zaplanowane. Głównym celem dla mnie, jako bibliotekarki, było zorganizowanie takich  zajęć, by dzieci miały możliwość spędzić ten czas mądrze, ale też z poczuciem, że w małej miejscowości może być naprawdę „fajnie”.

W pierwszym tygodniu razem z dziećmi postanowiliśmy założyć nasz pierwszy  klub czytelniczy. Ustaliliśmy plan i pomysły na prężne działanie. Uczestnicy zajęć wybrali nazwę naszego kluby „Kocham co pisane”. Następnie zostały spisane zasady uczestnictwa pod którymi każdy członek klubu złożył swój własnoręczny podpis. Klubowicze wypożyczyli pierwsze książki do przeczytania, które na kolejnym spotkaniu będą recenzować.

Z okazji zbliżających się Walentynek dzieci tworzyły laurki dla osób im bliskich. Pomysły były różne od wycinanek z papieru do tradycyjnych kartek Walentynkowych.

Na drugi tydzień ferii przewidziałam zabawę w teatr. Wraz z dziećmi wybraliśmy scenariusz dzięki któremu będziemy tworzyć i ożywiać bohaterów. Plan zakładał pierwsze próby ale,  wraz z dziećmi, zdecydowaliśmy rozpocząć je nieco później. Dzięki temu będziemy mieli więcej czasu na przygotowanie kostiumów, sceny, próby i końcowy występ.

W wolnych chwilach między planowaniem naszych spotkań dzieci mogły wykazać się swoimi zdolnościami plastycznymi. Mając dostęp do różnych materiałów, mogły wykorzystać dowolną technikę do stworzenia swojego dzieła. Prace zostały wywieszone na tablicy w naszej bibliotece i cieszą każdego czytelnika który nas odwiedzi.

Ostatnie z zajęć pt. „Czytam z apetytem” było słodkim wstępem do omówienia i przeanalizowania tematów poruszonych podczas zajęć zimowych. Ustalone zostały terminy spotkań i prac jakie będziemy podejmować na każdych z nich. Poruszyliśmy tematy, które będą nam potrzebne do prężnego działania w klubie czytelniczym i na zajęciach teatralnych.

Jestem bardzo zadowolona z naszych spotkań z dziećmi. Osiągnęłam większość z zaplanowanych zadań, które nie są jednorazowym pomysłem lecz dają możliwość do regularnego spotykania się w przemiłym gronie. Klub czytelniczy i teatr daje wiele możliwości do działania, a dzieci są najlepszymi i najchętniejszymi osobami, z którymi można realizować takie przedsięwzięcia. Ustaliliśmy, że nasze spotkania odbywać się będą raz w miesiącu. Zachęcam do odwiedzin nowe osoby, które kochają książki lub scenę, a dzieciom uczestniczącym w zajęciach dziękuję za miłą współpracę.

Katarzyna Lompart

Klub czytelniczy:

KOCHAM CO PISANE

Zasady uczestnictwa:

1. Spotkania raz w miesiącu.
  2. Czytamy i recenzujemy książki. Dajemy ocenę przeczytanej książce od 1 do 10.
  3. Podczas każdego spotkania wypożyczamy nową książkę.
  4. Omawiamy nowości wydawnicze. Co warto kupić do biblioteki?
  5. Na każdym spotkaniu planujemy kolejny etap aktywności Klubu.
  6. Dzielimy się pomysłami, w jaki sposób zachęcić dzieci, młodzież i dorosłych do czytania.