Ferie w bibliotece

• Czas: 8:00 AM - 5:00 PM
  • Lokalizacja: Manchester / United kingdom
Featured Image

Czas wolny od obowiązków szkolnych jest doskonałą okazją do odpoczynku. Dlatego nasze biblioteki zapraszały swoich najmłodszych użytkowników do wspólnej zabawy.

W bibliotece w Padwi Narodowej spotkania przebiegały pod hasłem „Podróż do gwiazd”, a przeprowadzone zostały na podstawie opowiadań o kosmicznych przygodach, zachęcających do wspólnego czytania. Oprócz poznania tekstów literackich mali podróżnicy mieli okazję przekonać się, jak ogromny jest kosmos oraz jakie ciała niebieskie można tam spotkać. Wędrowaliśmy poprzez gwiazdozbiory, poznając ich nazwy, np Wielki Wóz, Mała Niedźwiedzica…., a także uczyliśmy się nazw planet, należących do naszego układu słonecznego. Na koniec zajęć dzieci mogły dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, także będąc kosmonautą, i jak ważne są witaminy. Pomogło im w tym przedstawienie Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” pt. „Baśń dla małych łakomczuszków. Tajemnica zdrowych brzuszków”. W zimowych zajęciach uczestniczyły przedszkolaki z obu przedszkoli w naszej gminie, a także chętne dzieci.

W filii w Babulach dzieci także aktywnie spędziły ten czas. Podczas cyklu warsztatów plastycznych  pt. „Od serca dla serca” skupiliśmy się na dekoracjach i ozdobach bazujących na metodzie tzw. scrapbookingu. Dzieci wykorzystując różnego rodzaju papiery ozdobne, perełki, cekiny, taśmy dekoracyjne, flamastry itp. wykonały  domki „niespodzianki”, exploding box i kartki kaskadowe. Wszystkie wykonane prace mali artyści podarowali  swoim ukochanym dziadkom i babciom w dniu ich święta. Na zakończenie zajęć zimowych uczestnicy sprawdzili swoją wiedzę i umiejętność pracy zespołowej w quizie ze znajomości bajek i baśni pt.” Kto, gdzie i co?”. Na końcu odbyła się luźna pogawędka o ich ulubionych bajkach.

W filii w Przykopie spotkania z czytelnikami odbywały pod hasłem “Gdzie ta zima”. Czytaliśmy opowieść “Pani Zima” i rozmawialiśmy na temat fragmentów, które nas zainteresowały. Ponieważ na zewnątrz nie dopisywała aura zimowa, dzieci wykonały bałwana z waty, pięknie go ubierając. Największa frajdą było malowanie zimowego pejzażu. Na zakończenie zajęć oglądano filmy o zimie.

Głównym celem podczas zajęć na feriach w bibliotece w Rożniatach było zachęcenie najmłodszych do sięgania po książki, która nie jest obowiązkiem, lecz przyjemnością. Dlatego podczas zajęć wykorzystywaliśmy także literaturę. Jednym z zadań było zaprojektowanie plakatu z wybranym przez siebie krajem, który miał być przedstawiony w taki sposób, by zachęcał do jego odwiedzin. Dzieci, korzystając z dostępnych w bibliotece książek geograficznych, namalowały na plakatach ciekawe miejsca, architekturę, potrawy i symbole, które kojarzą się z danym miejscem. Po raz pierwszy odbyły się u nas zajęcia z techniki decoupage, a ponieważ zbliżał się Dzień Babci i Dziadka, dzieci wykonały dla nich w prezencie piękne podkładki pod kubek. Do tego z papieru zrobiły bukiety kwitnące czerwonymi sercami. Znaną wszystkim doskonale metodę origami wykorzystaliśmy do wykonania pięknych wiatraków.

Filia w Wojkowie zorganizowała dla swoich czytelników warsztaty, rozwijające ich umiejętności i zdolności. Z kolorowych kuleczek z bibuły powstały wspaniałe czapki i szaliki ozdobione cekinami oraz kuleczkami. Bukieciki z różyczek z krepiny były prezentem dla babć i dziadków, natomiast obrazki z kolorowych paseczków papieru były pracą powstałą na specjalnej lekcji quillingu. Każdy uczestnik zajęć miał wielką satysfakcję ze swoich własnoręcznie wykonanych prac.

W filii w Zarówniu spotkania pt. „Zima, książka i ja” dostarczyły dzieciom mnóstwo atrakcji. Ich głównym celem była popularyzacja czytelnictwa, a także zorganizowanie atrakcji dla dzieci, które swoje ferie spędzały w domach. Uczestnicy nie zapomnieli o swoich Babciach i dziadkach, robiąc dla nich piękne laurki. Wykonali także wspaniałe, kolorowe maski karnawałowe, w których wystąpią podczas balów. Wielkim powodzeniem cieszyło się tworzenie filcowych torebeczek oraz biżuterii, a także wspólne rozwiązywanie rebusów i zagadek dotyczących znajomości bajek, w których nagrodą była słodka niespodzianka.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i aktywność na wszystkich zajęciach. Zapraszamy do naszych bibliotek.