Narodowe Czytanie Nad Niemnem E.Orzeszkowej

narodowe-czytanie-nad-niemnem-e-orzeszkowej

Narodowe Czytanie to inicjatywa kulturalna, która odbywa się w Polsce co roku od 2012 roku. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Lektura, która jest wybierana do Narodowego Czytania, staje się ważnym punktem dyskusji kulturalnej i edukacyjnej w całym kraju.

W roku 2023r. już po raz 12 Gminna Biblioteka Publiczna w Padwi Narodowej włączyła się w akcję, tym razem czytaliśmy “Nad Niemnem”, Elizy Orzeszkowej, powieść, która od dawna zajmuje ważne miejsce w kanonie polskiej literatury.

W wydarzeniu uczestniczyli Wójt Gminy Padew Narodowa P. Robert Pluta, Seniorzy oraz Opiekunowie Dziennego Domu ”Senior-Wigor” w Przykopie. Spotkanie rozpoczęła Dyrektor GBP w Padwi P. Edyta Pazdan-Skórska, która przywitała zaproszonych gości oraz przybliżyła historię dzieła Elizy Orzeszkowej.

Lektorami w tym roku byli Seniorzy z Dziennego Domu „Senior-Wigor” w Przykopie: Emilia Rogala, Janina Pieróg, Teresa Barszcz, Anna Napieracz oraz Stanisław Raś. Postarali się o wspaniałą oprawę wizualną, byli ubrani w przepiękne stroje, które nawiązywały do epoki opisanej w powieści. Panie zachwycały w długich sukniach o koronkowych zdobieniach i zdobnych kapeluszach, a pan prezentował się elegancko w gustownym garniturze. Ich staranność w doborze strojów i dbałość o szczegóły sprawiły, że atmosfera czytania przeniosła nas w minione czasy i pozwoliła na nowo odkryć arcydzieło Orzeszkowej. Zaangażowanie Seniorów, którzy już po raz czwarty włączyli się w akcję, zostało docenione przez bibliotekę wspaniałą książką i podziękowaniem. Wszystkie wystąpienia zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Na zakończenie Wójt Gminy Pan Robert Pluta podziękował oraz pogratulował Seniorom występu.

Podczas naszego czytania “Nad Niemnem” mieliśmy także niespodziankę w postaci wizyty  Senatora RP Zdzisława Pupy. Jego odwiedziny były dla nas ogromną przyjemnością oraz dodatkowym elementem, który wzbogacił nasze spotkanie.

Senator podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat powieści, wspominał chwile spędzone przy niej w dzieciństwie i zachęcił do wspólnych spotkań literackich. To właśnie takie nieoczekiwane wydarzenia sprawiają, że czytanie staje się nie tylko aktywnością intelektualną, ale także emocjonalnym i towarzyskim doświadczeniem.

Na zakończenie na gości czekał słodki poczęstunek przy kawie i herbacie oraz krótki quiz z wiedzy o powieści.