Kolory jesieni

kolory-jesieni

Nadeszła kalendarzowa jesień, a wraz z nią nowe pomysły i inspiracje na zajęcia z najmłodszymi. Dlatego w GBP w filii Rożniaty, biorąc przykład z otaczającej nas, zmieniającej się przyrody, zaplanowałam kolorowe warsztaty jesienne. Najpierw pożegnaliśmy bociany oraz strachy na wróble, samotnie stojące w polach, zaś w słoikach umieściliśmy przepyszne przetwory na zimę. Oczywiście wszystko stało się za sprawą prac plastycznych, które teraz wyeksponowane są w naszej galerii, nie pozwalając zapomnieć o ciepłych, słonecznych dniach lata.

Wieczory są już coraz dłuższe, a dzięki temu mamy więcej czasu na gry i zabawy, kilka z nich dzieci przetestowały na zajęciach w bibliotece np. rozwiązywanie rebusów, krzyżówek i wymyślanie swoich własnych gier, w które mogą zaangażować się całe rodziny.

Każdy pomysł jest dobry, ale najciekawszą przygodę przeżyjemy z książką, a dokładniej bajką terapeutyczną Pawła Księżyka pt. Bajka o szarym słowiku. Tekst ma pomagać osobom nieśmiałym, którym brak wiary w swoje umiejętności, w otwarciu się na nowe wyzwania. Skłonił on moich podopiecznych do poszukania własnego sposobu na zbudowanie poczucia indywidualnej wartości bohatera opowiadania oraz jego zaistnienia w grupie znajomych i przyjaciół.

Zachęcam do takiej formy relaksu i zabawy. Wykorzystujmy bajki do pracy z naszymi dziećmi, zachęcajmy je do czytania i zaszczepiajmy w nich miłości do książek, a dzięki temu każdy długi jesienny wieczór będzie pełen przygód.

Katarzyna Lompart