warsztaty-malego-patrioty

Wraz z wrześniem w naszym projekcie „Wolnym spacerkiem po Padwi” rozpoczęły się intensywne działania edukacyjne, nazwane Warsztatami Małego Patrioty. Bierze w nich udział 50 dzieci w wieku przedszkolnym, które już dwukrotnie spotkały się w naszej Bawiarence.

11 września maluchy poznały niezwykłą osobę: wielkiego patriotę, działacza niepodległościowego,  wynalazcę lampy naftowej, który urodził się w naszej gminie – Ignacego Łukasiewicza. By przybliżyć im postać Łukasiewicza wykorzystaliśmy wrodzoną kreatywność i ciekawość maluchów. Dzieci dowiedziały się kim jest patriota, czego szukają wynalazcy i czy zawsze to znajdują, jak zbudowana jest lampa naftowa i dlaczego jej wynalezienie było tak bardzo ważne dla ludzi. Wykonały także własne lampy naftowe, może nie tak doskonałe jak prototyp, ale wszystkie świeciły, a ich tworzenie dało przedszkolakom mnóstwo radości.  Zajęcia przygotowała i poprowadziła Pani Ewa Konieczna-Kowalik.

18 września maluchy czekał sprawdzian ze znajomości symboli narodowych. Okazało się, że niewiele dzieci wie, czym jest godło narodowe i jaki ptak jest ważny dla Polaków. Znacznie lepiej było z flagą państwową i jej kolorami. Na warsztatach uczyliśmy się także hymnu państwowego, wszystkich czterech zwrotek. Dzieciaki śpiewały dzielnie, a najgłośniej angażowały się przy śpiewie refrenu. Każdy z nich otrzymał tekst  hymnu państwowego do domu, by wspólnie z najbliższymi nauczyć się go dobrze. Każdy maluch dowiedział się, że symbole narodowe należy otaczać szczególnym szacunkiem i że są one bardzo ważne dla każdego Polaka. Zajęcia warsztatowe zakończyły się własnoręcznym wykonaniem flagi. Zajęcia przygotowała i poprowadziła Pani Ewelina Kozioł.

Spotkania w ramach Warsztatów Małego Patrioty odbywają się od 3 września do 31 października. W projekcie przewidziano 6 spotkań, podczas których przedszkolaki poznają najważniejsze wydarzenia związane z historią Polski i odzyskaniem niepodległości, symbole narodowe, wiersze i piosenki patriotyczne oraz wykonają prace związane z tematyką zajęć.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021
w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”