<strong>ŚWIĘTO BIBLIOTEKI W GMINIE PADEW NARODOWA</strong>

swieto-biblioteki-w-gminie-padew-narodowa

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w 2023 roku obchodzony jest pod hasłem: Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA! Jest to okazja do celebracji czytelnictwa, edukacji i rozwijania umiejętności informacyjnych, zachęcająca jednocześnie do odkrywania nowych światów poprzez książki i zasoby biblioteczne. Niezaprzeczalnie, dla wielu mieszkańców naszej gminy, biblioteka jest miejscem, z którym się identyfikują, spędzają mnóstwo czasu na wspólnych zajęciach czy spotkaniach.

W tym roku świętowaliśmy wraz z naszymi Czytelnikami w Centrum im. Ignacego Łukasiewicza. Miejsce to nie jest przypadkowe, bowiem właśnie w nim mają się w przyszłości odbywać wystawy i spotkania integrujące padewską społeczność. Dlatego zależało nam na tym, aby zaprosić naszych Czytelników i Przyjaciół do tego wyjątkowego miejsca, pragnąc podziękować im za całoroczną współpracę.

Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor GBP Edyta Pazdan-Skórska, opowiedziała o osiągnięciach GBP i działaniach jakie są podejmowane przez cały Zespół bibliotekarzy.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Wójt Gminy Robert Pluta i Przewodniczący Rady Gminy Janusz Bik.

Święto biblioteki było doskonałą okazją do złożenia podziękowań wszystkim tym, którzy wspierają nas w naszych działaniach. Są to:

• Robert Pluta – Wójt Gminy Padew Narodowa,

• Janusz Bik – Przewodniczący Rady Gminy,

• Małgorzata Brożyna – Sekretarz Gminy,

• Joanna Skopińska-Mycek – Skarbnik Gminy,

• Anna Uzar – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza,

• Żaneta Podolak – p. o Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury,

• Magdalena Lombara – Dyrektor Niepublicznego Przedszkola „Nasze Smyki”,

• Krzysztof Skórski – Dyrektor Niepublicznego Przedszkola „Promyczek”,

• Ewa Pańczyk – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej,

• Aleksandra Cimek – Kierownik Dziennego Domu Senior Wigor w Przykopie,

• Wojciech Rusek – Kierownik Zakładu Wodociągów i Usług Komunalnych,

W tym roku po raz drugi został przyznany tytuł ”Super Czytelnika”, który otrzymał Pan Marian Woś.

Wyróżnienia dla „Najlepszego Czytelnika” danej biblioteki otrzymali:

• Anna Wójcik – biblioteka w Padwi Narodowej,

• Alina Paterak – filia GBP w Babulach,

• Krystyna Tyniec – filia GBP w Przykopie,

• Joanna Skop – filia GBP w Rożniaty,

• Stanisława Kielek – filia GBP w Wojków,

• Agata Szewc – filia GBP w Zarównie.

Tytuł „Czytającej Rodziny”, przyznawany tym, którzy wyróżniają się w czytaniu rodzinnym, otrzymali:

• Nina, Nela, Kinga – Bauer,

• Maria, Zofia, Rozalia – Godek,

• Alina Paterak, Joanna, Monika, Paweł – Karasińscy,

• Aleksandra, Dagmara, Julita – Konieczna,

• Anna, Klara, Matylda – Krępa,

• Teresa, Klaudia, Konrad – Kułacz,

• Elżbieta, Kacper, Mikołaj, Wiktoria – Popiołek,

• Agnieszka, Jan, Antoni, Klara, Franciszek – Skrzypek,

• Beata, Daniel, Oliwer, Kamil – Sroczyńscy,

• Zofia, Agata, Emilia – Szewc,

• Anna, Anita, Patryk – Wachowiak, Halina Domagała.

Wśród naszych czytelników są też tacy, którzy sprawiają, że praca bibliotekarza nabiera szczególnego znaczenia. Ich wizyty w bibliotece to niezapomniane chwile, czasami wyzwanie dla bibliotekarza i wspólne wskazówki dotyczące procesu gromadzenia, szczególnie literatury niebeletrystycznej. W tym roku nagrodę dla „Najbardziej zaangażowanego czytelnika” otrzymał Pan Andrzej Kucharzyk.

Biblioteka w Padwi stara się być w ciągłym kontakcie ze swoimi czytelnikami. Dlatego publikujemy ważne i ciekawe informacje oraz fotorelacje z zajęć i spotkań w mediach społecznościowych: Facebooku, Instagramie, YT. Tutaj również odwiedzają nas niezwykłe osoby, są wśród nich takie, którym nie umknie żaden nasz post i których obdarzyliśmy tytułem „Internetowego Bibliofana”. Podziękowania otrzymały:

• Bożena Napieracz,

• Justyna Torba,

• Zofia Konieczna,

• Zofia Szewc.

Po wręczeniu nagród Dyrektor GBP zaprosiła gości na wernisaż wystawy „Dawne Pierwsze Komunie”. Wystawa powstała przy współpracy z Czytelnikami, którzy udostępnili własne zbiory fotograficzne. Bardzo dziękujemy Helenie Bernat, Teresie Borowiec, Teresie Drop, Janinie Grzych, Elżbiecie Grzych-Tuleja, Apoloni Kielek, Ewelinie Korpulińskiej, Monice Kowalik, Mari Marcinkowskiej, Annie Napieracz, Krystynie Stachula, Marii Stępień, Marii Uzar, Marii i Tadeuszowi Piątek oraz Romanowi Nowak.

Dzięki tym osobom mieliśmy okazję cofnąć się w czasie i zerknąć, jak w latach 30-tych do 70-tych ludzie celebrowali jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych w swoim życiu. Ekspozycji towarzyszyło stoisko rękodzieła (opasek, torebek, różańców i innych przedmiotów kojarzących się z I Komunią), wykonanych przez seniorów oraz pracowników Dziennego Domu „Senior-WIGOR” w Przykopie, w szczególności Panią Stanisławę Małodzińską.

Wystawę można oglądać w Centrum im. Ignacego Łukasiewicza, w galerii zewnętrznej przy Centrum oraz w bibliotece w Padwi.

Dziękujemy wszystkim za wspólne celebrowanie Święta Bibliotek.