Święto Biblioteki – „Biblioteka. Lubię tu być”

swieto-biblioteki-biblioteka-lubie-tu-byc

W 2025 roku Ogólnopolski Tydzień Bibliotek obchodzony jest pod hasłem: „Biblioteka. Lubię tu być”.
Hasło to podkreśla nowoczesną rolę bibliotek jako miejsc otwartych, inspirujących i przyjaznych, gdzie można nie tylko wypożyczać książki, ale także uczestniczyć w warsztatach, spotkaniach i innych formach aktywności społecznej. Biblioteka staje się przestrzenią, w której „lubi się być” – z książką, z innymi ludźmi, a także samemu ze sobą.
27 maja Gminna Biblioteka Publiczna w Padwi Narodowej z radością zaprosiła wszystkich miłośników książek do wspólnego świętowania podczas „Święta Biblioteki”. Tym wyjątkowym wydarzeniem chcieliśmy podkreślić znaczenie biblioteki jako miejsca spotkań, inspiracji i rozwoju. Jednym z ważnych celów spotkania było uhonorowanie naszych najaktywniejszych czytelników – tych, którzy z pasją sięgają po książki, regularnie odwiedzają bibliotekę i nieustannie rozwijają swoje czytelnicze zainteresowania.
Była to też okazja do pokazania działalności instytucji:

  • w 2024 r. odwiedziło nas 28285 osób, wśród których 1045 wypożyczyło książki tradycyjne
  • wypożyczono im 19410 książek
  • zakupiono 2269 książek na kwotę 60 033 zł
  • naszą czytelnię odwiedziło 8850 osób
  • zorganizowaliśmy 480 szkoleń, warsztatów, imprez czytelniczych i wystaw, w których wzięło udział 7133 osób
  • odnotowaliśmy 8057 wejść do wirtualnego katalogu, 21188 zapytań online
  • liczba odsłon naszej strony internetowej to 40661
  • liczba obserwatorów na FB to 2400 osób.
    Biblioteka oferuje swoim użytkownikom usługę Legimi dla bibliotek, dzięki której czytelnicy mają dostęp do bogatych zbiorów audiobooków i ebooków. W 2024 r. wydano 110 kodów. Osoby korzystające z usługi wypożyczyły 1706 książek elektronicznych, przeczytały lub odsłuchały 138 727 stron. W ciągu roku łączna liczba użytkowników Legimi wynosiła 121 osób.
    Ubiegły rok to także mnóstwo akcji promujących bibliotekę, kulturę, czytelnictwo, gminę i historię lokalną. Były wśród nich stałe wydarzenia, jak rajd rowerowy, ferie i wakacje w bibliotekach, spotkania z przedszkolakami, zajęcia języka angielskiego, warsztaty dla seniorów, a także większe imprezy: Noc Bibliotek, Narodowe Czytanie, spotkania autorskie dla dzieci i dorosłych, Rodzinne Kolędowanie w Rożniatach.
    Przy bibliotece działają kluby: Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych, Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci, Klub Historyczny, Klub Miłośników Gier Planszowych.
    Podczas spotkania podziękowaliśmy wszystkim tym, którzy wspierają nas w naszych działaniach: władzom gminy, instytucjom, placówkom oświatowym oraz osobom indywidualnym, na które możemy zawsze liczyć.
    Przyznaliśmy po raz czwarty tytuł ”Super Czytelnika” – który otrzymała Pani Teresa Borowiec, a także wyróżnienia dla „Najlepszego Czytelnika” każdej filii:
  • Zofia Sudoł – biblioteka w Padwi Narodowej,
  • Alina Paterak – filia GBP w Babulach,
  • Anna Madej – filia GBP w Przykopie,
  • Joanna Skop – filia GBP w Rożniaty,
  • Stanisława Kielek – filia GBP w Wojków,
  • Helena Tyniec – filia GBP w Zarównie.
    Dodatkowo zostały przyznane nagrody dla:
  • „Czytającej Rodziny” – 9 rodzin,
  • „Czytające Przedszkolaki” – 10 osób
  • „Czytający uczniowie klas I-III” – 15 osób
  • „Najlepszy czytelnik wśród młodzieży” – 1 osoba
    Miłe upominki otrzymali Członkowie DKK dla Dorosłych i DKK dla Dzieci.
    Podczas Tygodnia Bibliotek nasi Czytelnicy mogli uczestniczyć w konkursie, którego przedmiotem był autorski wiersz o bibliotece. Nadesłano 7 utworów, a każdy z autorów otrzymał nagrodę. Dodatkowo wiersze zostaną opublikowane na stronie Internetowej naszej biblioteki.
    Po raz drugi mieszkańcy zostali zaproszeni do zabawy w poszukiwanie bibliobona. Wyzwanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a dziecięciu znalazców otrzymało nagrodę.
    Uroczystość uświetnił koncert Kwartetu Smyczkowego z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Mielcu, prowadzonego przez dyrektora Ryszarda Kuska. Koncert odbył się w niezwykłej scenerii w Centrum im. Ignacego Łukasiewicza w Padwi Narodowej. W skład kwartetu wchodzą:
    Karolina Lazur – skrzypce
    Elżbieta Uzar – skrzypce
    Dominika Filipowicz – altówka
    Marcelina Kos – wiolonczela.
    Dla najmłodszych zostały przygotowane różne ciekawe zabawy, gry i mini warsztaty plastyczne. W Centrum zaprezentowano fotorelację z sesji zdjęciowej dla przedszkolaków „Wiosenna Biblioteka”.
    Dziękujemy, wszystkim którzy wraz z nami świętowali w tym dniu. Dziękujemy również Kwartetowi Smyczkowemu wraz z dyrektorem za dostarczenie naszym Gościom wielu muzycznych wrażeń na najwyższym poziomie. Cieszymy się, że jesteście z nami i wspólnie tworzymy przestrzeń, do której naprawdę lubi się wracać.