Narodowe Czytanie „Moralności Pani Dulskiej” w Padwi Narodowej

narodowe-czytanie-moralnosci-pani-dulskiej-w-padwi-narodowej

Już po raz 10 Gminna Biblioteka Publiczna w Padwi Narodowej wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej w 2012 roku przez byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Celem Narodowego Czytania jest przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

W 2021r. Gminna Biblioteka Publiczna w Padwi Narodowej zorganizowała na scenie Gminnego Ośrodka Kultury wspólne czytanie, którego główną bohaterką była Pani Dulska, tytułowa postać dramatu Gabrieli Zapolskiej.

Gośćmi specjalnymi byli: Wójt Gminy Robert Pluta, Sekretarz Małgorzata Brożyna, Skarbnik Joanna Skopińska-Mycek, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Anna Uzar, Kierownik DD Senior Wigor Ewa Pańczyk oraz Dyrektor GOK-u Józef Durda. Spotkanie rozpoczęła Dyrektor GBP Edyta Pazdan-Skórska, która krótko przybliżyła cel akcji oraz jej tegoroczną odsłonę.

W Narodowe Czytanie bardzo aktywnie zaangażowali się Seniorzy z Dziennego Domu „Senior Wigor” oraz młodzież Szkoły Podstawowej, przygotowana przez Panie: Annę Burghardt i Agnieszkę Rusek. Lektorzy nie tylko pięknie się przebrali, wcielając się w prezentowaną postać, ale także wykazali się aktorskim talentem podczas czytania. Na scenie pojawiły się następujące osoby: Teresa Barszcz, Apolonia Kielek, Władysława Konieczna, Janina Pieróg, Emilia Rogala, Władysław Mycek, Grzegorz Niedolistek oraz młodzież: Karolina Krupska, Natalia Rzeszutek, Natalia Sroczyńska, Wiktoria Woźniak i Karol Lompart. Ich występ zakończyły gromkie brawa publiczności, z owacjami na stojąco. Na zakończenie spotkania Pan Wójt podkreślił zaangażowanie osób czytających, a także zaznaczył, jak ważna jest edukacja młodzieży poprzez kontakt z kulturą i literaturą w tak ciekawej formie.

W przygotowaniu imprezy uczestniczyli również bibliotekarze i pracownicy GOK-u: Katarzyna Lompart, Elżbieta Golba, Józefa Durda, Magdalena Szewc, Weronika Skórska, Żaneta Podolak oraz Mariusz Matuszkiewicz, który czuwał nad nagłośnieniem.

Spotkanie w tak licznym gronie stało się okazją do wręczenia nagrody laureatce sierpniowego konkursu biblioteki pn. „Ty też możesz zostać Papciem Chmielem”. Została nią Emilia Lis, która stworzyła najciekawsze teksty dymków komiksowych. Zwyciężczyni nagrodę wręczył Pan Wójt Robert Pluta.

Bardzo dziękujemy wszystkim za ogromne zaangażowanie w przygotowanie spotkania, w szczególności naszym Partnerom: Dziennemu Domowi „Senior Wigor” w Przykopie, Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Szkole Podstawowej w Padwi Narodowej. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas przy tej pasjonującej lekturze był dla Państwa przyjemnością