Dwudziestego ósmego listopada w Pałacu Krasińskich w Warszawie odbyła się uroczysta gala kolejnej, dziewiątej odsłony Rankingu Bibliotek. Przedstawiciele samorządów i bibliotek z pierwszej dziesiątki Rankingu oraz liderzy każdego z województw odebrali pamiątkowe dyplomy z rąk organizatorów – prof. Krzysztofa Koehlera, wicedyrektora Instytutu Książki, dyrektora Departamentu Mecenatu Państwa MKiDN Mateusza Adamkowskiego i Marcina Piaseckiego, redaktora zarządzającego „Rzeczpospolitej”.
Ankietę wysłano do ponad 2 tys.bibliotek, odpowiedziało 760 placówek.
Ankieta zawierała 26 pytań. Oceniano m.in. metraż bibliotek, średnie zatrudnienie w placówce, czas pracy biblioteki, księgozbiór w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, wielkość księgozbioru nabytego w ciągu ostatnich 10 lat. Przyznawano punkty za dostępne dla czytelników tytuły prasowe, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Przy ocenie wykorzystano również dane z Głównego Urzędu Statystycznego.
W gronie bibliotek , które wzięły udział w dziewiątej edycji Rankingu najlepszą biblioteką na Podkarpaciu okazała się Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie zajmując 14 miejsce w rankingu. Druga to Biblioteka Gminna w Boguchwale (17) , trzecia – Miejska Biblioteka w Cieszanowie (19).
Bardzo dobrze wypadły również biblioteki z Kolbuszowej , Stalowej Woli , Jasła , Łańcuta , Radomyśla n/Sanem , Padwi Narodowej ,Skołyszyna i Miejsca Piastowego ( w gronie najlepszych 150-ciu bibliotek).
Gminna Biblioteka Publiczna w Padwi Narodowej zajmuje 10 miejsce na Podkarpaciu , 4 w kategorii gmina wiejska i 1 w powiecie mieleckim.
Hasłem przewodnim tegorocznego rankingu było „Biblioteka- magiczne miejsce” i takie miejsce chcemy udostępniać naszym czytelnikom, miejsce- gdzie wypożyczą nowości czytelnicze, gdzie w miłej atmosferze poczytają prasę ,”pobawią się” nowoczesnym tabletem, gdzie wybiorą się w podróż z pasjonatem podróży itp.
Rozwój biblioteki pod względem materialnym, lokalowym, wyposażenia , uatrakcyjnienia oferty dla użytkowników wpływa na promocję książki i czytelnictwa a co za tym idzie na rozwój duchowy i intelektualny człowieka. I to jest naszym celem na dalsze lata działania.
Teresa Borowiec dyrektor GBP