Mądre oszczędzanie i inwestowanie

madre-oszczedzanie-i-inwestowanie

Kolejny moduł z projektu „ O finansach … w bibliotece – 6 edycja” za nami. To już drugie z cyklu 5 spotkań edukacyjnych dotyczących finansów osobistych dla osób w wieku powyżej 50 roku życia i kolejny temat. Wszystkie trzy grupy wybrały moduł „Oszczędzanie i inwestowanie. Jak bezpiecznie zarządzać swoimi pieniędzmi”. W szkoleniach uczestniczyło 30 osób, odbyły się one w Dziennym Domu Senior – Wigor w Przykopie a jedno w Gminnej Bibliotece Publicznej w Padwi Narodowe. Spotkanie poprowadziła Pani Edyta Pazdan-Skórska wraz z Panią Katarzyną Lompart.

Szkolenie rozpoczęła burza mózgów, w której seniorzy zastanawiali się, jak mogą zaoszczędzić.. Następnie podzieliliśmy nasze wydatki na te, które są nam niezbędne do życia np.: jedzenie, ubranie, schronienie, transport, i podstawowa opieka medyczna, oraz te, które w mniejszym lub większym stopniu to nasze zachcianki lub udogodnienia. Aby zacząć oszczędzanie najpierw powinniśmy określić cel oszczędzania, który ułatwi nam start i pomoże w dążeniu do niego.

Kolejny etap szkolenia to: jak zainwestować nasze pieniądze, aby były bezpieczne i przynosiły dodatkowy zysk. Każdy podzielił się swoimi sprawdzonymi sposobami i wiedzą jaką już posiada o oszczędzaniu. Pomysłów było mnóstwo od bardzo prostych np. skarbonka, słoik, do bardziej wymagających jak akcje, obligacje czy papiery wartościowe. Metod jest wiele, lecz najważniejsza jest cierpliwość i wytrwałość.

Bardzo miła współpraca z seniorami zakończyła się przy słodkim ciasteczku i kawie, lecz temat nie ustał. Poruszano coraz to nowe aspekty oszczędzania. Można było zauważyć, że ten temat nikomu nie jest obcy, a seniorzy lubią oszczędzać i uczą tego innych.

Projekt „ O finansach … w bibliotece – 6 edycja” realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Realizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Projekt „O finansach… w bibliotece – VI edycja” realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Realizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a jego założenia są zgodne
z celami Programu Rozwoju Bibliotek