Klub czytelniczy w filii w Rożniatach

klub-czytelniczy-w-filii-w-rozniatach

W GBP filia Rożniaty jesteśmy po pierwszych spotkaniach klubu czytelniczego „Kocham co pisane”. Głównym celem klubu jest rozwijanie aktywności czytelniczej dzieci i młodzieży. Moje działania w tym kierunku obejmują przede wszystkim wspólne czytanie i zabawy z książką. Otwarcie na literaturę i miłość do książek jest bowiem najlepszą drogą do poznaw

ania świata. Mamy okazję również wspólnie czytać książki dzięki czemu wzrasta integracja i współpraca naszej grupy. Głównymi celami spotkań są: rozbudzenie potrzeby czytania, kształtowanie umiejętności uważnego słuchania, rozwijanie wyobraźni, zdobywanie wiedzy, wzbogacanie słownictwa, rozwijanie kreatywności, rozwijanie umiejętności wyrażania własnych przeżyć, ćwiczenie umiejętności pracy w zespole, ćwiczenia dokładności i staranności w pracy.

Jedną z ciekawszych form pracy z dziećmi jest biblioterapia, której elementy wykorzystuję na zajęciach. Poruszamy tematy najczęściej nurtujące dzieci i młodzież. Dzięki odpowiednim, wcześniej przygotowanym tekstom (opowiadaniom) omawiamy różne sytuacje i uczymy się jak sobie z nimi radzić. Pierwszy z poruszonych problemów był Internet i zagrożenia jakie mogą się z nim wiązać. Z młodzieżą przedyskutowaliśmy plusy i minusy tego medium. Poruszyliśmy temat samotności, pomimo tego, że mamy wielu wirtualnych znajomych. Z trochę mniejszymi dziećmi pobawiliśmy się rymowankami. Przeanalizowaliśmy wiersz „Bajka o sowie i myszy” i omówiliśmy morał z niego płynący.

Dzieci pracują nie tylko w bibliotece, lecz również w domu, gdzie mają do dyspozycji zeszyty w których piszą własne recenzje i wystawiają oceny książkom które przeczytały. Zainteresowanie klubem cały czas wzrasta i rośnie liczba uczestników. Zaangażowali się również dorośli, którzy wyrazili chęć współpracy. Będą oceniać pozycje książkowe przez siebie przeczytane co ułatwi kolejnym czytelnikom podjąć decyzję o wyborze dla siebie tematyki. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie i nowe przeczytane książki, dzięki czemu nie braknie nam tematów do rozmów i pracy.