poniedziałek, 18 czerwca 2018 10:40

Ferie w bibliotece - podsumowanie
czwartek, 15 lutego 2018 12:12

Dobiegł końca czas zimowego wypoczynku, a także okres zajęć w naszych bibliotekach, organizowanych dla dzieci, które pozostawały w domu podczas ferii. W bibliotece w Padwi Narodowej atrakcje (filmy, gry, zabawy, zajęcia kreatywne) czekały codziennie na starszych i młodszych uczestników. Gościliśmy teatrzyk „Blaszany Bębenek” z Trzebni, który przedstawił widzom bajkę o drewnianym pajacyku wystruganym z drewna przez Dżepetta – Pinokiu. Była mowa o naszych emocjach i ich konsekwencjach, a także o kłamstwach, długim nosie i karze za złe postępowanie. Dzieci – przedszkolaki „Promyczki” i „Smyki” chętnie brały udział w przedstawieniu, zadawały pytania, a także same zamieniały się w aktorów. W filii w Babulach odbywały się „Ferie z wyobraźnią”, podczas których dzieci stworzyły własne witraże („Kolorowe szkiełko”), dekorując nimi lampiony i wykonały kartki walentynkowe („Miłosna mozaika”). Grając w planszówkę ćwiczyły swój umysł i refleks, a oglądając filmowe bajki bawiły się i uczyły. Na koniec wykonały wspaniałego bałwanka z bajki – Olafa, który teraz z uśmiechem wita każdego czytelnika odwiedzającego bibliotekę. W Przykopie dzieci chętnie oglądały filmy, układały puzzle i stworzyły własnoręcznie ozdoby – naszyjniki i bransoletki. Wykonały także prace plastyczne nawiązujące do rocznicy odzyskania niepodległości. Pojawiły się na nich nie tylko postacie, którym zawdzięczamy nasza niepodległość, ale również wydarzenia znane z historii Polski. Dzieci z Rożniat, które ferie spędzały w domu, również mogły odwiedzić swoją bibliotekę. Zorganizowane specjalnie dla nich zajęcia pt. „ Odlotowe ferie zimowe”, dostosowane zostały do ich wieku i możliwości. Każdy mógł więc znaleźć coś dla siebie i miło spędzić wolny czas. Na warsztatach „W śnieżnym ogrodzie” powstały zimowe krajobrazy, malowane wyobraźnią i materiałami plastycznymi. Nie zabrakło „Zimowej podróży po literaturze”, czyli czytania opowieści z zimą w tle. Folia i dziurkacz okazały się niezbędne do stworzenia ruchomych płatków śniegu. Na koniec, podczas spotkania zdrowotnego „Brzuszek kocha witaminki” dzieci poznały zdrową żywność, założyły swoje pierwsze zeszyty z przepisami, a na koniec wykonały sałatkę owocową.Filia w Wojkowie zaprosiła dzieci na zajęcia plastyczne, na których powstały szyszkowe skrzaty i styropianowe bałwanki. Uczestnicy mieli wiele radości z wyczarowywania z pozornie niepotrzebnych materiałów, nowych, ciekawych przedmiotów. Także w filii w Zarówniu można było spędzić „Ferie z pomysłem na nudę”. Każdy znalazł tu coś dla siebie. Plastycy wykonywali pamiątkowe złote księgi, kolorowe witraże, lampiony ze słoików i walentynki. Miłośnicy gier mogli realizować swoje zamiłowania podczas wspólnych rozgrywek i zabawy, a na fanów filmu czekały projekcje bajek.

Tegoroczne ferie, mimo grypy i niesprzyjającej, szarej pogody, były kolorowe, ciepłe i wesołe. Wszystkie dzieci, które zdecydowały się spędzić wolny czas w bibliotekach z pewnością to potwierdzą. Było mnóstwo śmiechu, okazji do spotkań z rówieśnikami i wspólnej zabawy. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za odwiedziny, udział w zajęciach i wiele ciekawych pomysłów. Teraz przed Wami kolejne miesiące wytężonej nauki, życzymy więc wytrwałości oraz szóstek i piątek w szkole. I zapraszamy do biblioteki.

Umberto Eco

Kto czyta książki, żyje podwójnie

Kartezjusz

Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów